Ceny vapingových produktů a nikotinových sáčků zahrnují spotřební daň. Všechny produkty jsou označeny kolkem Q.

Konec vapingu: MZD chce zakázat všechny příchutě

Konec vapingu v ČR? Ministerstvo zdravotnictví připravuje novelu vyhlášky, hlavním cílem je zakáz příchutí do elektronických cigaret. Tím chce údajně snížit jejich přitažlivost pro mladistvé. Co to znamená pro české prodejce a spotřebitele?

zakazvapingu

Konec ochucených e-cigaret?

Ministerstvo zdravotnictví se rozhodlo reagovat na rostoucí počet mladistvých uživatelů nikotinových výrobků. Plánovaná novela vyhlášky zakáže všechny ochucené přísady do elektronických cigaret, s výjimkou tabákové příchutě. Kromě toho se omezení dotknou i dalších složek, jako jsou sladidla a aromata, která jsou v současných náplních běžná.

Podle návrhu musí náplně i samotné vaporizéry splňovat přísné požadavky na vzhled. E-cigarety již nebudou moci připomínat hračky nebo kosmetické přípravky, a jejich barva bude omezena na několik specifických, velmi nevábných odstínů. Tento krok má za cíl snížit přitažlivost těchto výrobků, zejména mezi mladými lidmi.

Likvidační efekt pro celý sektor

Prodejci a výrobci elektronických cigaret varují, že připravovaná vyhláška může mít devastující dopad na celý trh. Robert Hrdlička, předseda Komory elektronického vapování (KEVAP) uvádí, že vyhláška, která nebyla konzultována s průmyslem, povede k uzavření prodejen a přesunu e-shopů do zahraničí. Výsledkem bude ztráta pracovních míst a výnosů pro státní pokladnu. Robert Hrdlička dále upozorňuje na to, že tabákovou příchuť preferuje jen velmi malá část uživatelů, a bez dalších složek budou e-cigarety prakticky neprodejné.

„Ministerstvo zcela ignoruje potřeby trhu a názory odborníků. Tento krok považujeme za zcela neuvážený a nedomyšlený. E-cigarety byly původně propagovány jako méně škodlivá alternativa ke kouření, ale nyní se zdá, že stát dělá vše pro to, aby je zcela eliminoval,“ uvedl Hrdlička.

Pro prodejce a výrobce představuje tato novela obrovský problém. Nejen že zákaz příchutí zlikviduje většinu trhu, ale vyhláška navíc stanovuje konkrétní látky, ze kterých se mohou tabákové příchutě skládat, což v současnosti žádný dostupný produkt nesplňuje.

Boj proti kouření nebo podpora klasických cigaret?

Kritiku připravované vyhlášky nezastává jen průmysl, ale i někteří odborníci na závislosti. Matěj Hollan, ředitel Asociace poskytovatelů adiktologických služeb, se obává, že zákaz ochucených náplní povede spíše k návratu kuřáků ke klasickým cigaretám. Podle něj je vaping méně škodlivou alternativou, která může pomoci snížit počet kuřáků klasických cigaret.

„Místo toho, aby se státní správa soustředila na kontrolu a omezení prodeje mladistvým, přichází s krokem, který může vést k opačnému efektu – zvýšení počtu kuřáků klasických cigaret. To, co škodí, není nikotin, ale dehet, a ten v elektronických cigaretách nenajdeme,“ varuje Hollan.

Budoucnost vapingu v Česku: Co nás čeká?

Připravovaná vyhláška nyní prochází vnitřním připomínkovým řízením a v blízké budoucnosti by měla být předložena k veřejné diskuzi. I přes protesty zástupců průmyslu a odborníků na závislosti ministerstvo zdravotnictví trvá na tom, že opatření jsou nezbytná pro ochranu mladistvých. Kdy a v jaké podobě nakonec vyhláška vstoupí v platnost, však závisí na délce legislativního procesu.

Jedno je ale jisté: pokud dojde k přijetí této novely, bude to znamenat zásadní změnu pro celý sektor elektronických cigaret v České republice. Ať už se to týká prodejců, uživatelů, nebo celého zdravotnického systému, účinky této regulace budou dalekosáhlé.

 

 

Používáme ověření věku Adulto